Konsumenci wracają do produktów naturalnych, także zbóż i produktów ze zbóż.

Połska wykorzystała możliwości związane z integracją z Unią Europejską, obecnie eksportuje ok. 1/4 produkowanej żywności. W pierwszym półroczu tego roku eksport produktów rolno-spożywczych zwiększył sie o ok. 12,4 proc., rośnie także dodatnie sałdo w handlu zagranicznym tymi artykułami. Polska jest czołowym producentem m.in. jabłek, pieczarek, drobiu.

Wzrost rynku handlu detalicznego

Według najnowszych prognoz PMR, w 2021 r. wartość rynku handlu detalicznego artykułami spożywczymi wzrośnie ponad 3 proc., w porównaniu do wzrostu na poziomie około 2 proc. w 2020 r.

Powstaje wielka strefa wolnego handlu

W Waszyngtonie rozpoczęły się negocjacje w sprawie stworzenia transatlantyckiej strefy wolnego handlu oraz inwestycji (Transatlantic Trade and Investment Partnership). 120 negocjatorów podzielonych na kilkanaście grup będzie przez wiele miesięcy wypracowywać szczegóły kompleksowego porozumienia mającego zlikwidować bariery między gospodarkami stanowiącymi łącznie około 45 proc. Światowego PKB.

Żywność jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa

Co będzie hitem potskiego eksportu w kolejnych latach? Wygrają firmy produkujące nie tyiko rękoma, ale również głową. Trudno przewidzieć, jakie produkty zawojują w przyszłości zagraniczne rynki, ale wszystko wskazuje na to, że rajd polskiej żywności jeszcze sie nie skończył. Według ekonomistów, do nasycenia zagranicznych rynków ciągle daleko, zwłaszcza na Wschodzie.

Moda na zdrowie opanowała Europę — Irlandczycy i Norwegowie na czele

Najwięcej, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, na napoje health 4: weliness (m. in. Funkcjonalne, czyli z dodatkami pozytywnie wpływającymi na organizm) wydają Irlandczycy — podaje Euromonitor Intemational. W tym roku będzie to ok. 2000 euro na osobę. To niemal cztery razy więcej, niż przeznaczy na ten cel przeciętny Polak. Liderami spożycia tzw. zdrowej żywności są Norwegowie z wydatkami per capita wynoszącymi 524 euro. W Polsce są one sześć razy niższe.